Predstavením v detskom programe festivalu Očovská folklórna hruda v sobotu 10. augusta 2024 vyvrcholila Letná súborová škola, ktorú v gescii Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí realizovalo Metodické centrum UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
Vzdelávacieho podujatia v penzióne Tále, obci Bystrá pod Chopkom, sa v dňoch 4. – 11. augusta 2024 zúčastnilo 49 detí a 21 pedagógov zo slovenských detských folklórnych súborov a centier z 9 krajín: Margarétka z Paríža (Francúzsko), Naša fajta a Turjanska Dolina z Ukrajiny, Rodinka z Bruselu (Belgicko), Rozmarín z Viedne (Rakúsko), Sálašan z Nadlacu (Rumunsko), Sovička z Londýna (Veľká Británia), Zvonček z Mníchova (Nemecko) a slovenské vzdelávacie centrum z Milána (Taliansko). Cieľom podujatia bolo odovzdať vedúcim súborov a pedagógom aktuálne didaktické metódy ľudového tanca a hudby, ktorí ich za pomoci zúčastnených detí odvezú aj do krajín svojho pôsobenia a odovzdajú ostatným členom súborov a centier. Výsledkom sa stalo nielen zvládnutie základných didaktických postupov, ale aj strofických tancov vybraných regiónov Slovenska“ z Cífera, Raslavíc aj Žaškova. Prezentáciou bolo aj viac ako 10 minútové vystúpenie na festivale Očovská hruda – všetky deti prezentovali tanečné a spevácke výsledky, pedagogičky sa aktívne zapojili do zvládnutia hudobného a speváckeho doprovodu pre deti.
Aktuálne didaktické metódy odborne realizovali Mgr.art.Matúš Druga za pohyb a tanec a Mgr. Leonóra Súdiová za spev a hudbu. Asistentkami odborných častí a animátorkami boli Bc. Martina Vavreková, Bc. Jana Gombalová, Dis.art. Diana Očenášková a Lujza Dobošová. Odbornou garantkou a organizačnou vedúcou Letnej súborovej školy bola PhDr. Zuzana Drugová.
Autorka textu: Metodické centrum pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Univerzita Mateja Bela